מחול אחרון ופרידה – מכתב פרידה וסיכום מאורי שובל

הודעות מזכירות • 15/9/2020 כניסות

קבצים מצורפים:

מחול אחרון ופרידה - אורי שובל

‏14 ספטמבר 2020

מחול אחרון ופרידה – אורי שובל

לחברי רמת דוד

עם סיום עבודתי כיו"ר הקיבוץ במשך 5 וחצי שנים, אני רואה לעצמי חובה נעימה לכתוב כמה מילות סיכום וסיום.

תפקיד היו"ר – מעבר להגדרת התפקיד, אני תופס אותו כתפקיד מוביל ומסייע לבעלי התפקידים המרכזיים לנהל את הקיבוץ. עשיתי זאת תוך עבודה צמודה ומעקב צמוד עם בעלי התפקידים, העברת הנושאים הנדרשים להנהלות ובהתאם לאספות הקיבוץ. מידי פעם הצטרפתי, לבקשת המנהלים או חברים, לטיפול בנושא פרטני כלשהו. מעבר לכך הקפדתי כמיטב יכולתי על כך שהמנהלים הישירים הם אלה שינהלו, ושהקיבוץ ימשיך להתנהל בהתאם להחלטותיו, ביושר, שקיפות, שמירה על צנעת הפרט וכבוד הדדי. כמו כולם גם אני לא חף מטעויות ואם במהלך כהונתי מצא מישהו את עצמו נפגע מהתנהלותי הריני מצר ומתנצל על כך.

אסקור כאן כמה מהמהלכים והאירועים העיקריים שליוו אותנו לאורך התקופה:

שיוך הדירות – נושא מרכזי שקיוויתי לראות את סיום הטיפול בו...

קיבלנו במהלך התקופה, עוד במסגרת צוות שיוך דירות, שורת החלטות ש"ישרה" קו בין כל משייכי הדירות. הובלנו "מבצעים" לרכישת מגרשים באזורים מבונים. שינינו את החלטת השיוך מ 751 ל 979 לטובת המשפחות הצעירות והדורות הבאים. הגענו להסכמות עם היורשים. החתמנו את כל החברים על מסמכי השיוך. גבינו את כספי התשתיות וקבענו את מנגנוני התשלומים והפיצוי. ישבנו את מרבית המחלוקות. ביצענו שומה לקרקע מהצד שלנו. קיבוץ רמת דוד מוכן היום לקבלת השומה מרמ"י ולהתמודדות עם התשלומים וגמר השיוך.

שינויי שיטת המיסוי

אירוע מז'ורי, החל ב 2017 והשפיע רבות על חיי הקיבוץ ובעיקר על תקציב הקהילה. בגדול, מקורות הקהילה נחתכו ב 1.7 מיליון ₪. התמודדנו עם הנושא דרך הקמת ציוותי התייעלות לתחומים השונים מחד, ותמיכה הדרגתית מהעסקים. עדיין לא קיבלנו שומות לשנים האחרונות ולכן קשה לראות מה המשמעות המלאה של שינויי המיסוי לרמת דוד.

ניהול כלכלי, כספי

הקפדנו, כל הזמן על ניהול שמרני ואחראי של הפעילויות הכלכליות כמו גם על הניהול הכספי. הותקפתי לא אחת על כך שאנו "סתם שומרים כסף של החברים". תשובתי תמיד הייתה ונשארה: הכספים מיועדים וצבועים. מרביתם לשני הסעיפים למעלה והשאר למקריי חרום. היכולת שלנו להגיב בצורה טובה בהתארגנות ובטיפול בקורונה מראה כמה חשוב לשמור על יציבות כלכלית, פיננסית. בסופו של דבר הכספים משמשים את טובת החברים.

עבודת הנהלת הקיבוץ/הקהילה

במהלך עבודתי הנהלת הקיבוץ חוותה שבר. נבחרה הנהלה חדשה, רובם בפעם הראשונה בתפקיד. למדנו ביחד מה זה לנהל קיבוץ. עבדנו תוך חשיבה והקשבה. השתדלנו לקבל החלטות העוזרות לפרט מחד ושומרות על שאר החברים מאידך. הישיבות התנהלו ברובן באווירה טובה תוך כבוד והקשבה. מרבית ההחלטות התקבלו בהסכמה. לשמחתי רוב חברי ההנהלה בחרו להמשיך ונבחרו. אני רוצה להודות כאן לכל חברי הנהלת הקיבוץ ושאר חברי ההנהלות על הזמן המרץ והמחויבות שלהם לטובת רמת דוד.

אני מוצא לנכון לרכז כאן רשימה חלקית של נושאים שטופלו וקודמו במהלך התקופה:

 • קבלת הסדר ביניים שאיפשר המשך בניה בשכונת השרון.
 • השלמת תשתיות שכונת השרון.
 • גמר חשבון עם חברת תקומה.
 • הסדרת שימושים: מוסך, קרמיטקס, מפעל ועוד.
 • הקמת ענף סולארי ופיתוחו.
 • קביעת סדר בנייה מתחמים.
 • הקמת מועדון נוער.
 • שיפוץ בית עיינות והתאמתו לעמידה בתקנות.
 • ביצוע מהלך התייעלות בבית עיינות.
 • ייצוב תקציבי החינוך.
 • גמר פרויקט תשתיות בשכונה המערבית.
 • בניית תשתיות שכונת הבוסתן.
 • חידוש תקנון קליטה.
 • קבלת תקנון פנסיה.
 • בחינה כוללת של המבנה הארגוני ואישורו.
 • פרידה מסודרת מחח"י והקמת חברת חשמל שלנו.

כל זאת לצד שורת החלטות שוטפות שנעשו כגון תקציב, נושאים אישיים, תחלופת עובדים ובעלי תפקידים, דוחות כספיים, דיונים מול רשויות ועוד.

לפני סיום

קיבוץ רמת דוד מורכב מקהילה חזקה של חברים שבחרו ורוצים קהילה. אין זה מובן מאליו. הקיבוץ מטפח מערכת חינוך מרשימה, פעילות תרבותית קהילתית מדהימה ודואג לחברים הדורשים תמיכה ועזרה. במקום אחר קוראים לזה "ערכי ליבה". זה מבורך וחשוב שתשמרו על כך. אתם, חברי רמת דוד, עושים זאת הן בהקצאת משאבים כלכליים ובעיקר תוך טיפוח התנדבות חברים לפעילויות השונות. היו גאים בכך!

לסיום:

אני רוצה להודות לכם חברי רמת דוד, על שנתתם לי את ההזדמנות לעבוד איתכם לאורך התקופה. יצא לי להכיר את רובכם ואני לוקח את זה כמתנה להמשך הדרך. אציין כאן את העבודה הצמודה עם אביב מן, רועי רבן, שרון ורדי, מיכאל קישון וחנן רבן. כמו כן את כל "עובדי הקומה" הנה"ח ומזכירות שעבדתי במחיצתם.

מאחל לכם, חברי רמת דוד שנה טובה.

שהשיוך יושלם במהרה, שתשכילו לפתח פעילות כלכלית נוספת, בזהירות המתבקשת ובאחריות. שתגיעו בעתיד להקמת בית קהילה מרשים בחדר האוכל, שמפעל המתכת ימשיך לשגשג, שגשמים ירדו מסתיו עד אביב אך לא יציפו. שתצלח דרככם.

בריאות שמחה ואהבה.

אורי שובל