המלצה לשבוע הספר - שבט דב המערות

תרבות ופנאי • כניסות

המלצה על ספר- שבט דב המערות/ ג'ין מ.אואל

אתחיל בתודה. למי ולמה? הנה ההסבר.
פעם, כשהייתי נערה, המקור לכל הספרים שקראתי היתה הספרייה בקיבוץ. ממש רציתי לקרוא את שבט דב המערות, אבל- הספר הראשון היה חסר. מסתבר שמתנדבת לקחה אותו לקרוא ולא החזירה. אז חיכיתי משהו כמו 30 שנה שיחליטו בספריה לקנות אותו (לא קרה) ואז יום אחד, כשאני הולכת לקחת דואר, אני מוצאת את הכרך הראשון, ביחד עם השני והשלישי, בספריית ההחלפות!!! ההתרגשות היתה גדולה. והתודה? למי שברוב טובה/טובו מסרו את שלישיית הספרים היפהפיים האלו.
בעצם הספר (או סדרת הספרים- יש שישה עבי כרס) הולך אחורה, 35,000 שנה, וממוקם בסוף עידן הקרח. אנחנו צוללים לתוך החיים בתקופה הזאת, ביחד עם עיילה, גיבורת הספר. יחד איתה אנחנו מתחילים לחיות עם שבט של ניאדרטלים (שנקראים- שבט דב המערות), ולומדים על סגנון החיים, איך הם מתקשרים זה עם זה, תפקידי הגברים והנשים והיחסים ביניהם ועוד. בעצם כל הספר הראשון הוא איתם. אבל- עיילה היא הומוספיינס (כמונו), נראית אחרת ובאופן כללי שונה. מה קורה עם זה? בשביל זה תצטרכו לקרוא בעצמכם...
אחד הדברים המופלאים בעיני, שמתחילים ממש מההתחלה, הוא החיבור המטורף לטבע. בתקופה ההיא עדיין לא היתה אנטיביוטיקה, לא היה אקמול או כל תרופה מהונדסת אחרת. הכל התבסס על צמחים. בספר מפורטים בצורה מדהימה שימושים של צמחים כמרפא לסוגים שונים של חוליים. הספר מלא בתיאורי נוף מפורטים, תיאורי בעלי חיים ותיאור החיים לצידם, בשבט.
הסופרת, ג'ין מ. אואל, עשתה תחקיר מקיף ומעמיק מאוד מאוד, ולמרות שהסיפור עצמו הוא בדיוני, הוא מתבסס על מחקרים פרה-היסטוריים, ארכיאולוגיים ואנתרופולוגיים, שנעשו על התקופה. כך שאנחנו לא רק נהנים מהסיפור, אלא ממש לומדים על התקופה. לומדים איך בני אדם חיו בעידן הקרח. בלי חשמל, בלי בתים בנויים, בלי לשטוף רצפה ולהפעיל מכונה ולקנות אוכל בסופר ולשמור במקרר.
שווה שווה. ושוב תודה למי שמיצו את הספר ומסרו אותו

כתבה: שירי שטיין