סקירת הגד"ש לשבועות 2020 / שי חמדי

הודעות מזכירות • 26/5/2020 כניסות

סקירת הגד"ש לשבועות 2020.

שנת 2019 היא השנה הקשה ביותר שהייתה לגד"ש העמק מיום הקמתו, גם חקלאית וגם פיננסית.

זו שנה שכל הסיכונים שלקחנו התממשו.

כמות המשקעים המרובה מעל 700 מ"מ וריבוי ימי הגשם השפיעו רבות על תוצאות שנה זו.

הכמות הרבה של הגשם ובעיקר הפריסה המאוד ארוכה של החורף הקשו מאוד על הפעילות השוטפת. עודפי המים פגעו בגידולי החורף: חיטה, בקיה, תלתן, גזר ואפונה. היבולים היו נמוכים ונגרמו נזקים רבים לאיכות התוצרת.

גידול הגזר שבמשך שנים הוא אחד מהגידולים המוצלחים שלנו נפגע קשות בגלל אחוזי פחת גבוהים סביב ה 50%. דבר שהוביל להפסד כסף מהגידול.

השפעה נוספת של החורף הייתה קושי בביצוע זריעות גידולי הקיץ. הגשמים המאוחרים לא אפשרו לזרוע בתאריכים הרצויים ונקלענו למצב שלא ידענו כמותו: דחיה של תאריכי הזריעה בשבועות רבים.

הגידולים שנפגעו מכך קשות היו חמניות, תירס, ואבטיח לגרעינים.

גידול נוסף שנפגע קשות היה הבצל. מבחינה חקלאית הייתה שנה טובה ואפילו טובה מאוד. הבעיה הייתה השוק. בשלושת השנים האחרונות נכנסנו לפרויקט משותף עם "גזר שליט" לגידול ושווק ישיר של בצל. אנחנו מגדלים וגזר שליט משווקים. בשנה הראשונה לשותפות (2018) הפרויקט היה הצלחה מסחררת. יבולים מצויינים בשילוב מחירים גבוהים הובילו לרווחים נאים מהגידול. שנת 2019 הייתה שונה. מחירי השוק היו נמוכים מאוד ביחס ל- 2018 , וגם ביחס לממוצע, דבר שגרם להפסד גדול מאוד מהגידול.

בחודשים האחרונים שקדנו רבות על ניתוח והבנת אירועיי 2019. הוסקו המסקנות ואנחנו עם הפנים קדימה ומנסים לעשות הכל כדי ששנה כזאת לא תחזור על עצמה.

קצת על 2020.

החורף עבר וגם הוא היה חורף עם ריבוי משקעים של מעל 700 מ"מ. (האם מתחילה פה מגמה?). גם השנה תהייה פגיעה ביבולי החיטה. עוד לא ידוע כמה. חלקות הגזר בינתיים נראות בסדר בגלל בחירה טובה של חלקות מנוקזות המיטיבות עם הגידול.לאביב האחרון נכנסנו מוכנים הרבה יותר טוב ממה שהיינו בשנה שעברה. חלק ממסקנות 2019 היו התאמה בזמן אמת של החלקות לגידולים לפי מצב הרטיבות ויצירת תנאים מיטביים לזריעה. ואכן בשלב זה הגידולים נראים טוב מאוד.

בנימה אישית.

בימים טרופים אלו, שהעולם חווה שינויי אקלים קיצוניים, מגפות, ומשברים לרוב, להיות חקלאי דורש הרבה אורך רוח ואופטימיות. אחוז גדול מההצלחה של הגידול החקלאי מותנה במזג האוויר שלא תלוי בנו ולנו אין יכולת השפעה עליו. אבל על מה שכן בידנו: טיפול מיטבי ובזמן בגידולים. השקעה מבוקר עד ערב שכל המשימות יבוצעו בצורה הטובה והיעילה ביותר אני וכל צוות הגד"ש מנסים וגם מצליחים לעשות על הצד הטוב ביותר.

שנדע עוד הרבה שנים של הצלחות ושגשוג. והכי חשוב הרבה בריאות לכולם.

חג שמח שי חמדי וכל צוות גד"ש העמק.